Produkty

Historie a vývoj designu balkonů

Ačkoliv je balkon velmi významným architektonickým prvkem při navrhování domu, ne vždy je mu věnována dostatečná pozornost. Kromě to, že dokáže povznést dojem z exteriéru domů z fádní na působivý, tak má i své nezastupitelné místo v naší kultuře, a to jak v popkultuře, tak i v politice.Terasa ve středmořském stylu

Výborným příkladem je například slavná scéna z filmu Evita, kdy Eva Peronová zpívá ke svým obyvatelům a Argentině nebo balkonová scéna, při které se Shakespearova Julie vyznává z lásky k Romeovi. Další velmi slavnou scénou, tentokrát ze života, je podivný pokus Michaela Jacksona, který svým fanouškům ukazoval svého, právě narozeného syna. První oficiální polibek prince Williama a jeho nastávající ženy Kate, vévodkyně z Cambridge, se taktéž odehrál na balkoně v Buckinghamském paláci.

Design balkonů se v průběhu let změnil a vyvíjel, zůstal však konzistentním prvkem v umění i realitě a sloužil jako pozadí mnoha vlivným postavám a nezapomenutelným okamžikům.Falešný balkon

Přesný vznik balkonů je těžko odhadnutelný. První náznaky se začaly objevovat ve starověké řecké architektuře. Tehdy měly spíše funkční charakter a sloužily především k cirkulaci vzduchu a přinášely do obytných částí světlo. Ve středověku se za balkon, či venkovní terasu daly považovat prostory za hradbami, které byly kryté pergolami s břidlicovou střechou a sloužily k obraně. Až v 19. století se jejich funkce začala měnit a ryze funkční charakter se transformoval na ten dnešní ozdobný. Dnes jsou k vidění různé typy. Existují například falešné balkony, které plní spíše designovou roli a jejich podstatou je dokreslení budovy.

Francouzské balkony, které plní hlavně funkci zprostředkování světla. Nebo skutečné balkony, které jsou již prostornější a dovolují jejich majitelům, aby na nich vybudovali tak chtěná zákoutí pro odpočinek. Obzvláště ve velkých městech bývá balkon vítaným benefitem domů. Jejich majitelé si zde mohou vybudovat prostor pro relaxaci, čtení oblíbené knihy, pro malování, či pití oblíbené kávy. Při budování tohoto prostoru lze využít terasových prken rhobchod.cz, které se snadno a rychle pokládají. Pak už zbývá jen pohodlné lehátko, židle či pohovka a můžete si užívat čerstvého vzduchu a výhledu na rušné město.