Nezařazené

Informace z historie tohoto produktu

Jak už bylo zmíněno, první důkazy byly objeveny z období přibližně před 2 000 lety. Zdá se to až neuvěřitelné, ale je tomu tak. V momentu, kdy bylo máslo poprvé vyrobeno, bylo užíváno jako přísada do různých mastiček, které používaly už staré kultury.
 
potřeby na pečení
Srovnání dnes x minulost

Cena

Avšak máslo vždy bylo a bude symbolem luxusního stravování. Jak tomu bylo už před dávnými lety, máslo si mohl dovolit pouze člověk, který byl společenský výše postavený. V dnešní době tomu tedy není jinak, vzhledem k jeho neustálému zdražování, ne každý si ho může dovolit, ba dokonce jsou situace, kdy se lidi o něj v obchodě poperou, když je zrovna , a nebo se i občas stane předmětem krádeže. ve slevě

Kvalita

Bohužel, jak je tomu už s většinou produktů v dnešní době, dříve tomu tak nebylo. Výrobek ze současnosti se nedá vůbec srovnávat s tím, co se vyrábělo dřív. Oproti dřívějšku, kdy bylo všechno tvořeno ručně a s “láskou”, bez umělých přísad a konzervantů, dnes je většina výrobků vyráběna technologií, která je v podstatě původní. Avšak opravdu původní výroba másla u nás zcela ještě nevymizela. Existují tzv. bio farmy nebo usedlosti, kde se věnují původním výrobám jako např. másla, kde si ho můžete zakoupit, ale za trochu více peněz než v obchodě.

Dřívější poctivá výroba másla

Toto byl úkol pro opravdu šikovné hospodyňky, které lpěly na lahodnost. Jeho samotná výroba byla považována za jakýsi rituál. Nejprve nechaly mléko zkysnout, což vedlo k delší délce trvanlivosti a lepší chuti. Poté, co se smetana usadila na vrchu, hospodyňky ji sbíraly sběračkou a dávaly ji do jiné nádoby. Ta byla dále stloukávána zhruba hodinu a to nejčastěji v dřevěné máselnici.
Dokončení výrobku bylo v podobě “praní” ve studené vodě, tvarování másla a nesmělo se zapomenout máslo zabalit.
chléb s máslem

Tip kam na výlez za historií másla

Pokud jste zvědavý a vynalézavý máte možnost navštívit jediné muzeum svého druhu ve Střední Evropě. Nachází se v Máslovicích ve Středních Čechách.