Nezařazené

Co zvážit, když si budete vybírat nová sluchátka?

Pokud potřebujete nová sluchátka, určitě se nevyplatí sáhnout po prvních nejlevnějších, na jaká narazíte. Je zde totiž možnost, že kvalitu zvuku nebude úplně taková, jakou byste si představovali, v horším případě si můžete nenávratně poškodit sluch – a to zejména tehdy, pořídíte-li si pecky nebo špunty.

děvčátko se sluchátky

První věcí, nad kterou byste se měli zamyslet, je to, jaký typ sluchátek sháníte. Na trhu je velký výběr sluchátek, od špuntů, pecek a sluchátek přes hlavu až po bezdrátová bluetooth sluchátka a sportovní sluchátka. Každý z těchto druhů má své výhody, ale i nevýhody. Například pro dlouhodobější poslech jsou sluchátka přes hlavu nevhodná, jelikož je u nich riziko, že Vás z nich budou bolet uši a část hlavy, o kterou se budou sluchátka opírat. Na druhou stranu ale mohou poskytnout lepší kvalitu zvuku, které prostě s obyčejnými špunty a peckami nemáte šanci dosáhnout. U bezdrátových sluchátek, která mohou být velmi praktická, je zase pravděpodobnost, že nebudou převádět zvuk tak dobře, jako ta s kabely. Riziko je i ve ztrátě sluchátek. Zvažte, při jakých příležitostech budete hudbu poslouchat nejvíce, a dle toho si vyberte druh sluchátek – možnost také je nakoupit si více druhů na jednotlivé příležitosti.

připojená sluchátka k mobilu

Pokud máte zvolený typ sluchátek, který Vám sedne nejvíce, další věc, kterou byste měli sledovat, je frekvenční rozsah. Obecně platí, že čím větší frekvenční rozsah a čím nižší frekvence je u sluchátek udána, tím je pravděpodobnější, že budou sluchátka kvalitnější. Lidský sluch je schopen pojmout frekvence v rozsahu 20 – 20 000 Hz. Pokud si chcete sluchátka otestovat, na internetu je plno nahrávek s frekvencemi právě v tomto rozsahu. Při testování však dejte pozor na sluch – zezačátku si nahrávku pusťte jen potichu a až poté případně hlasitost zvyšujte, některé frekvence by Vám při vysoké hlasitosti mohly poškodit sluch.

 

Další záležitost, které je vhodné si všimnout, je materiál, kterým jsou potaženy dráty sluchátek – u těch přes hlavu je riziko většinou malé, ale u špuntů/pecek je možnost, že při otírání o oblečení, zip atd. se bude materiál odírat a praskat a vylezou Vám ven drátky. Proto je lepší volit taková sluchátka, která mají toto potažení pevnější.

 

Vhodné je i koupit si službu (pokud to daná prodejna poskytuje) okamžité výměny sluchátek v případě, kdy jedno z nich přestane hrát. Je to totiž velice častý a nepříjemný jev. Předejít tomu můžete pravděpodobně v případě, kdy si pořídíte opravdu kvalitní značková sluchátka.