Ekonomika

Schodiště do omezeného prostoru

Součástí mnoha komerčních budov, obytných domů i bytů, je jeden prvek, který má celou řadu zajímavých variant. Tím prvkem je schodiště. Velká variabilita je nejen v používaných materiálech, ale také v konstrukčním řešení. Jednou z variant, kterou je možné využít prakticky v každém interiéru i exteriéru, jsou točité schody.

točité schody

· Tento typ schodiště patří mezi takzvaná oblouková schodiště anebo se mu také říká křivočaré, podle půdorysného tvaru.
Poté lze vybírat a upřesňovat podle možností, které nabízí konkrétní interiér. Jedním z řešení jsou vřetenové schody. Ty se od ostatních odlišují tím, že jednotlivé schodové stupně vycházejí ze středového sloupu.
o Středový sloup musí být velice odolný a pevný.
o Proto se vyrábí z nerezové oceli v různé povrchové úpravě.
– Povrchová úprava může být
a) kartáčování
b) broušení
c) leštění.
Pro interiérové využití se ocel opatří práškovou barvou. Pokud je tento prvek míněn do exteriéru, pak se řeší povrch žárovým zinkem. Středový sloup musí být stejně reprezentativní jako samotné schodnice, protože je stejně výrazný a nepřehlédnutelný.
točité schodiště

Varianty se středovým sloupem i bez něho

Jednotlivé schodnice vřetenového schodiště mohou být buď ke středovému sloupu připevněny anebo navléknuty a pak vhodným způsobem zajištěny. Tento typ schodiště se řadí mezi samonosné. Což znamená, že jednotlivé schodnice nejsou z vnější strany kryty schodnicí.
o Jinou variantou točitých schodů je schodiště obloukové.
o To je konstrukčně řešeno tak, že středový sloup není zapotřebí.
Točité schodiště se většinou využívá v interiérech, ve kterých jsou omezené prostorové možnosti.Konstrukčně je totiž možné vytvořit tento prvek i bez nároku https://www.epravo.cz/top/clanky/uplatneni-naroku-poskozeneho-na-nahradu-skody-ve-svetle-novely-a-uprava-zajisteni-naroku-na-nahradu-skody-v-trestnim-rizeni-90153.html na větší množství zastavěného místa. Konkrétních variant je celá řada a záleží jen na designérovi nebo zákazníkovi, který typ považuje za nejvhodnější.