Nezařazené

Voda ve vaší zahradě

Voda je pro každou zahradu velmi důležitá. Vždyť bez ní by vám zahradní život uhynul. Stromy a kytky by uvadly, ptáčci by se neměli kde napít. A pokud vsadíte na vodní dekorační prvky, věřte, že bude vaše zahrada skvěle oživena. Voda totiž přinese nejen život, ale také estetickou krásu, klid a harmonii přirozeného prostředí.
vodní rostlina
Voda v zahradě nemusí být za každou cenu jen stojatá. A tak zahradní jezírka, ale také kaskády, potůčky, vodotrysky, fontány, ale také třeba ptačí napajedla či nádoby napuštěné vodou s plovoucími květy na hladině, to vše je jedinečným a zároveň velmi užitečným klenotem pro vaši zahradu. Voda totiž působí harmonicky a dodá tak zahradě jedinečný rozměr. Navíc může skvěle posloužit a zpříjemnit letní horké dny. Už jen pohled na vodu vás totiž příjemně osvěží.
dvorek vodopád
A protože ne každý má to štěstí, aby mu zahradou protékal alespoň malý proužek potůčku, můžete volit z mnoha možností, které přírodní vodu snadno nahradí. Pokud se pro nějaký vodní prvek rozhodnete, vždy zohledněte jeho velikost s velikostí a stylem zahrady. Menší vodní dekorační prvky můžete umístit také třeba na terasu či balkon. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv možnost, vždy bude ve vaší zahradě ta nejatraktivnější.

JEZÍRKA A RYBNÍČKY
Pokud máte skalnatý povrch, můžete s dostatkem fantazie vytvořit atypický vodní prvek s kaskádami, takže vám voda bude zurčet celé léto. Pokud máte povrch rovný, můžete jezírko vybudovat prakticky kdekoliv. Sice jeho vyhloubení bývá pracné, ovšem výsledek je pak okouzlující.
zen zahrada
DEKORAČNÍ TŮŇKY
Nejjednoduššími vodními prvky jsou různé nádoby, do kterých napustíte vodu. Vhodné jsou například keramické mísy, smaltovaná umyvadla, dřevěné kádě či škopky. A když si je navíc dozdobíte barevným pískem, kameny či jiným dekorem, udělají mnoho parády. Osázet je navíc můžete třeba lekníny. Tyto vodní plochy jsou navíc přenosné, takže jim na zahradě můžete každou chvíli zvolit jiné místo.

VODA V POHYBU
Proudící voda vždy přinese do zahrady skvělé osvěžení. Vybírat můžete z různých vodotrysků, fontánek, ale také pramenů a vyvěrající vody, které patří mezi zajímavé doplňky. Ty většinou fungují na principu vodního oběhu.