Domácnost

Relaxujte v japonské zahradě

Japonské zahrady mají osobité kouzlo. Budete-li v nich relaxovat, možná se vám bude zdát, že jste se přesunuli do jiné dimenze a do jiného světa.

Toužíte po japonské zahradě? Vytvořte si ji na té vaší. Není to tak složité, jak to vypadá. Můžete si nechat zahradu vyprojektovat od odborníka, ale vlastnoručně vybudovaná zahrada bude mít kus vaší duše. Tím vám bude bližší. Relaxace v japonské zahradě by vám měla přinést do života vnitřní klid a pohodu.
japonská zahrada

Pusťte se tedy do toho. Japonská zahrada se řídí podle několika pravidel. Měla by mít své zákonitosti, abychom mohli pochopit její podstatu. Musíme si uvědomit, že s klasickou zahradou toho mnoho společného nemá. Zahradu, tak jako mistři japonského zahradního umění asi nevytvoříme, ale můžeme se alespoň přiblížit. V dokonalé japonské zahradě má každý umístěný prvek svůj nezaměnitelný význam. Přečtěte si knížku o japonských zahradách, získáte alespoň nějakou inspiraci. V japonské zahradě by nemělo chybět několik prvků.

Co by nemělo v japonské zahradě chybět?

Základem je kámen, písek nebo štěrk. Používá se tam, kde zahradu nemůžete doplnit o vodní prvek, který je další nezbytnou součástí zahrady. Aby iluze vodního toku byla co nejvěrohodnější, použijte říční písek nebo drobné oblázky. Pokud, ale možnost k vytvoření vodního prvku máte, využijte toho. Nezbytné jsou vodopády. Voda by podle japonského učení měla být pohyblivá, doplněná o japonské můstky. Pokud vodní prvek doplníte o lekníny nebo koi kapry, bude to ideální.
buddha na trávníku

Nezapomeňte na zelené rostliny, které jsou podstatou zahrady. Využijte barevné azalky, sakury, zakrslé javory, bambusy a bonsaje. Žádané jsou hlavně miniatury.

Zahradu doplňte o lavičky, pítka pro ptáky, šlapáky, altánky a především japonské lucerny, které do zahrady neodmyslitelně patří. Nezapomenutelnou atmosféru vykouzlíte zapálením svíčky v lampě.