Auto

Měření při výrobě a kontrole

Správnost

U strojírenství je skutečně zapotřebí používat měřidla, protože si nemůžeme vyrábět součástky jen tak, protože potom by nám nepasovali a moc platné by nebyli. Není to skutečně jen tak, a proto byste na měřidlech neměli rozhodně šetřit a podceňovat je. Ve výrobě je nejčastěji využívané posuvné meřítko, protože to má široké uplatnění, a i to obyčejné má přesnost desetiny milimetru, což mnohdy stačí.

svinovací metr

Když se podíváme na to digitální, tak to je na tom ještě lépe, protože zde měříme s přesností na setiny milimetru, což už ujde. Neměli bychom zapomínat na kalibraci, protože se špatným měřidlem bychom mohli vyrábět zmetky. Tímto měřidlem to však rozhodně nemocní, protože máme mnoho různých typů. Zde je to už o tom, co potřebujeme měřit a s jakou přesností. V kontrole bývají zařízení ještě přesnější než ve výrobě, přičemž ta je potřebná k tomu, aby se zjistili nevyhovující výrobky a k zákazníkovi šly pouze ty dobré.

Pasametr

Zde už se bavíme o něco speciálnějším zařízení, přičemž jeho požíváním dosahujeme dobré rychlosti a efektivity, přičemž přenosnost nám rozhodně neklesá. Přístroj se před začátkem měření kalibruje, aby fungoval správně. Dělá se to proto za pomoci přesných měrek, aby nepřesnost měřidla byla co nejlepší. Snadno si nastavíme určitý rozměr měření, přičemž potom nám stačí přikládat jednotlivé rozměry součástky a dívat se na to, jak se nám pohybuje ručička.

posuvné měřítko

Ta nám udává odchylku, a proto snadno poznáme, kdy ještě daný rozměr vyhovuje a kdy už ne. Pokud bude větší, tak se většinou ještě dá upravit na menší obráběním. Pasametr https://www.i-nastroje.cz/Pasametry-mikropasametry-c11_396_2.htm je není sice nejlevnější měřidlo, ale dosahuje skutečně dobrých velmi dobré přesnosti a měření s ním jde opravdu od ruky. Prodávají se většinou pod určitou normou, a proto si můžete být jisti, že dosahují předepsaných hodnot a budou měřit správně, přičemž je důležité předejít chybám při měření.